You are currently viewing Jak w kilku krokach powstał drewniany wazon

Jak w kilku krokach powstał drewniany wazon

Przygodę z toczeniem drewnianego wazonu rozpoczynamy od kawałka drewna bukowego z dość dużą naroślą (zrakowacenie). Obróbka takich kawałków drewna często na początku jest problematyczna ze względu na przesunięty środek ciężkości względem osi wrzeciona tokarki przez co ma się wrażenie jakby kawałek chciał wyskoczyć z uchwytu.

W pierwszej kolejności wykonujemy otwór pod uchwyt tokarski na wiertarce zaczynając od wiertła o średnicy 20 mm a kończąc na 60 mm. Wiercenie tak dużych otworów w twardym drewnie wymaga zmniejszenia prędkości obrotowej wiertła w celu zachowania wysokiego momentu obrotowego.

Tak przygotowany kawałek drewna montujemy na tokarce i rozpoczynamy toczenie. Obróbka zgrubna nieregularnych brył ze względu na duże bicie jest dość ciężka i niebezpieczna, ponieważ z łatwością taki kawałek może wytrącić nam z dłoni narzędzie i uderzyć nim np. w twarz.

Zobacz nasz poprzedni wpis o tym jak powstaje drewniana miska: KLIKNIJ TUTAJ

Po nadaniu finalnego kształtu można wziąć się za wiercenie wnętrza wazonu. Wiercenie długich otworów w drewnie jest czasochłonne ze względu na konieczność częstego wycofywania wiertła celem usunięcia gromadzących się w środku wiórów.

Przedostatnim etapem prac jest szlifowanie wazonu. Zazwyczaj rozpoczynamy od papieru ściernego o gradacji P80 a kończymy na papierze P240.

No i nareszcie koniec! Teraz wystarczy pokryć wazon olejem i polerować bawełnianą szmatką kilka minut.

W drewnianym wazonie można trzymać również żywe kwiaty o ile włoży się uprzednio szklankę na wodę.

Pomimo tego, że wnętrza współczesnych domów i mieszkań opierają się w znacznej mierze na zupełnie innych standardach estetycznych to drewniane meble pozostają ponadczasowe. Drewniane elementy dekoracyjne stołów takie jak wazony i misy idealnie komponują się ze stylem większości polskich wnętrz.

Sprawdź nasze unikatowe produkty: KLIKNIJ TUTAJ

0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie wbudowane
Zobacz wszystkie komentarze