, Dojrzewanie alkoholi w beczkach dębowych.

Dojrzewanie alkoholi w beczkach dębowych.

, Dojrzewanie alkoholi w beczkach dębowych.

Wszystkie dobre rzeczy stają się lepsze z wiekiem. Od ginu i brandy po wódkę, whisky i tequilę-wszystkie alkohole mają jedną wspólną cechę-kolor. Wszystkie są przejrzyste, gdy schodzą z destylarni; niektóre pozostają takie, podczas gdy inne nabierają koloru w procesie starzenia, ale to nie jedyna rzecz, która dzieje się podczas procesu starzenia.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób te alkohole stają się tak smaczne, jesteśmy tu po to, aby ujawnić nie do końca sekretny proces ich dojrzewania. Jeśli szukasz autentycznego smaku i esencji, która wyróżnia się spośród innych, to właśnie destylaty leżakowane w beczkach są tym, czego szukasz.

Jak działa starzenie alkoholu w beczce?
Starzenie odnosi się do procesu przechowywania destylowanych alkoholi w beczkach przez określony czas. Celem starzenia lub dojrzewania jest wyeliminowanie ostrych smaków z surowego alkoholu, a jednocześnie wprowadzenie wyraźnego smaku i aromatu pochodzącego z właściwości znajdujących się w drewnie beczki.

W momencie wlania alkoholu do beczki jest on stosunkowo bezbarwny i pozbawiony smaku. Podczas pobytu w beczce, alkohol stopniowo nabiera smaku i koloru z drewna, co wyjaśnia, dlaczego niektóre trunki, takie jak whisky i brandy, mają ciepły i bursztynowy odcień. Z kolei alkohole klarowne, takie jak wódka, nie mają koloru, ponieważ nie były starzone.

Aby uzyskać optymalny smak, kolor i aromat, alkohole są zwykle starzone przez około 3 lata.

, Dojrzewanie alkoholi w beczkach dębowych.

Historia starzenia w beczce.

Nie jest zaskoczeniem, że starzenie alkoholu w beczkach ma bogatą historię. Wszystko zaczęło się w 350 roku p.n.e., kiedy Grecy i Rzymianie stwierdzili, że wolą wino dojrzewające w beczkach od sfermentowanego soku z winogron, który przechowywali w skórach zwierzęcych i glinie. Od tego momentu szybko nastąpił rozwój wykorzystania beczek do wielu procesów starzenia. Wykorzystanie beczek do dojrzewania spirytusu to już inna historia – i została odkryta przez przypadek. W 1800 roku pierwsi amerykańscy osadnicy potrzebowali wygodnego sposobu na przechowywanie spirytusu, wody i żywności podczas długich podróży konno i statkiem. Szybko stało się jasne, że najlepszą metodą przechowywania tych dóbr było trzymanie ich w dębowych beczkach. Podczas tych długich podróży whisky miała czas na starzenie się i doświadczyła pewnych turbulencji, które pomogły stworzyć lepszy kontakt między trunkiem a drewnem. Następnie odkryto, że drewno wniosło niesamowite korzyści do profilu smakowego i aromatu alkoholi, co zaowocowało objawieniem, za które wdzięczny jest każdy miłośnik i znawca trunków. )

Dlaczego rodzaj drewna w beczce ma znaczenie?

, Dojrzewanie alkoholi w beczkach dębowych.

Dlaczego rodzaj drewna w beczce ma znaczenie?
Rodzaj drewna, które jest używane do starzenia destylatów, odgrywa ogromną rolę w określaniu jej ogólnego smaku, aromatu i koloru. Prawdą jest, że beczki można wykonać z każdego rodzaju drewna, jednak dąb nadal króluje w starzeniu alkoholi. Dzieje się tak dlatego, że drewno dębowe zawiera kwas galusowy, substancję chemiczną bogatą w związki pseudogarbnikowe.

Rodzaje drewna dębowego używanego do starzenia alkoholi w beczkach.

  • Amerykański biały dąb. Ten rodzaj dębu jest świetny do starzenia whisky, bourbona i scotch, i został okrzyknięty najbardziej władczą siłą drewna beczkowego na świecie. Beczki z białego dębu amerykańskiego charakteryzują się zdolnością do nadawania aromatycznych nut wanilii, karmelu i kokosa.
  • Dąb mongolski. W branży whisky, ta klasyfikacja dębu jest również typowo określana jako Dąb Japoński lub Mizunara i wyróżnia się unikalnym pikantnym żytem, orientalnym kadzidłem i tonami drzewa sandałowego.
  • Dąb Europejski. Jeśli chcesz, aby przyprawy, wanilia i gorzkie akcenty zajęły centralne miejsce w Twoim alkoholi, to najlepszym rozwiązaniem jest dąb europejski. Ten rodzaj dębu ma ściślejszą strukturę ziarna i jest bardziej, chłonny niż jego odpowiedniki. Daje mu to niezwykłą zdolność do wnikania głębiej w trunek podczas procesu starzenia.

Dąb bezszypułkowy. Ten gatunek, znany również jako dąb irlandzki, występuje powszechnie w Europie. Dąb bezszypułkowy jest chętnie wykorzystywany do starzenia koniaku.

Tostowanie i zwęglanie beczek.

Specjaliści od destylacji często podnoszą poprzeczkę, zwęglając wnętrze beczek ogniem. Proces ten pomaga drewnu dębowemu uwolnić jego naturalne cukry, karmelizując tym samym taniny w kierunku wanilii. W zależności od stopnia zwęglenia powstają nowe, niezwykłe smaki. Jeśli drewno jest lekko zwęglone, można spodziewać się słodkiego i tostowego smaku, podczas gdy mocno zwęglone dębowe beczki dają początek ostrzejszym smakom uosabianym przez pikantne i dymne aromaty. Im ciemniejsze drewno, tym głębszy kolor spirytusu. Przykładowo, brandy jest zwykle starzona w beczkach lekko opiekanych, podczas gdy amerykańska whisky jest często starzona w beczkach mocno zwęglonych.

Zewnętrzne czynniki wpływające na starzenie w beczce

Starzenie alkoholi w beczkach to sztuka. Aby produkować niezmiennie pyszne, doskonale dojrzałe trunki, należy wziąć pod uwagę rozmiar beczek, czas spędzony w beczkach oraz środowisko, w którym beczka żyje.

Konkretny czas starzenia się spirytusu odgrywa główną rolę w osiągnięciu pożądanego profilu smakowego w stosunku do tostów lub węgla drzewnego w beczce. Pierwsze kilka miesięcy po umieszczeniu spirytusu w beczce jest najbardziej kluczowe, ponieważ w tym czasie zachodzi najwięcej zmian. Z biegiem czasu, starzone alkohole integrują się z naturalnymi smakami beczki i pracują w harmonijny sposób, tworząc smaczny trunek. Na przykład irlandzkie whisky i szkockie single malt muszą być starzone przez co najmniej trzy lata. Z kolei Añejo Tequila musi być starzona w beczce przez co najmniej rok, ale nie dłużej niż trzy lata.

Należy zauważyć, że im więcej razy beczka jest używana do starzenia alkoholi, tym mniejszy ma wpływ na płyn znajdujący się w środku. Używane beczki są powszechnie oddawane do użytku do starzenia koniaku, Añejo Tequila i szkockiej whisky.

Środowisko odgrywa również rolę w procesie starzenia beczek. Podstawowym celem jest dotlenienie spirytusu, ponieważ uwalnia on substancje lotne i integruje etanol ze związkami smakowymi i zapachowymi drewna. Beczki naturalnie oddychają, powoli utleniając spirytus. Przemieszczanie beczek powoduje powstawanie pęcherzyków powietrza, które dodatkowo rozbijają związki, wymuszając integrację spirytusu.

Doskonałe alkohole nie powstają z dnia na dzień. Są wynikiem ciężkiej pracy, cierpliwości i wytrwałości. Dzięki naszym karafką w bardzo łatwy sposób możesz sam spróbować swoich sił w procesie starzenia piwa, wina, destylatów. Wystarczy zalać karafkę wybranym alkoholem dodać do niego jeden z naszych wkładów. Efekty starzenia alkoholu , widać już, będzie po paru godzinach. Daj nam znać, co myślisz, oznaczając nas na Instagramie, chętnie zobaczymy Twoje kreacje.

0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie wbudowane
Zobacz wszystkie komentarze